A kertes házban élők többsége gyakran álmodozik egy saját szaletliről, azonban a kiválasztás során sokan tapasztalnak problémákat abban a tekintetben, hogy a végeredmény nem túl modern, nem illeszkedik az ingatlan környezetébe.
A klasszikus szaletlik többsége ugyanis fából készül és inkább rusztikus hatást kelt, ami sem a manapság olyannyira népszerű mediterrán házakhoz, sem a modern megjelenésű ingatlanokhoz nem a legjobb választás, ha fontos a megfelelő esztétikum.
Ha valaki modern szaletlit szeretne vásárolni, éppen ezért gyakran köt ki a bioklimatikus pergolák mellett, azonban az elnevezések gyakran megtévesztők lehetnek, hiszen sokan nem tudják, de a pergolák a megfelelő kiegészítőkkel természetesen a szaletlik funkcióját is tökéletesen betölthetik.
Hogy mi az a szaletli? Egyáltalán miért lehet jó modern szaletli egy bioklimatikus pergolából? Cikkünkben ezeket a kérdéseket válaszoltuk meg mind szakmai, mind hatékonysági szempontból.
Amennyiben modern szaletlit szeretne: bioklimatikus pergola.
Mi az a szaletli?
A szaletli vagy más néven filagória nem más, mint egy szabadon álló, rendszerint a kertben elhelyezett nyitott kerti házikó, egy kis kültéri pihenő, amely fedett jellege miatt nemcsak nyáron, hanem akár az év minden időszakában nagyon jól használható, alkalmazható.
Bár a 19. század végétól használjuk a szaletli kifejezést – a filagóriát még korábbról –, az emberek között csak az elmúlt évtizedekben terjedt el, hiszen korábban csak a tehetősebbek engedhették meg maguknak, hogy ilyen extrával rendelkezzenek.
Manapság azonban valamennyi kertes házban élő szeretne magának szaletlit, amivel egy baj van csupán: többségük rusztikus, régies hatást kelt, és modern szaletli építésére szinte egyáltalán nincs lehetőség. Vagy mégis?
A bioklimatikus pergolákat úgy álmodták meg, hogy miközben a nyári időszakban egy nagyszerűen szellőző, jól árnyékolható kültéri pihenőhelyet adjanak a családnak, addig az év többi részén akár modern szaletliként biztosítják a kültéri relaxációt.
Hogy miért előnyös modern szaletliként a bioklimatikus pergola? Lássuk!
Mit nevezünk bioklimatikus pergolának?
Ha meg szeretnénk érteni, hogy a bioklimatikus pergola miért is teljesen ideális egy modern szaletliként, ahhoz előbb ismernünk kell a kérdéses árnyékolóknak a sajátosságait.
Ezek a kültéri árnyékolók nem hasonlíthatók egyetlen másik megoldáshoz sem, hiszen annyira tartósak, annyira eredetiek és sokoldalúak, hogy egészen új élményt biztosítanak a tulajdonosok számára.
Jellemzően saját lábakon álló árnyékolókról van szó, amelyek féltetőként rögzíthetők akár homlokzathoz is, miközben felületük nagyon sokoldalúan tudja szabályozni a napsugárzást, így típustól függően a lamellák döntésével, illetve forgatásával.
Nagyon stabil szerkezetek, jellemzően könnyűfémből készülnek, amelyek kimagasló ellenállást biztosítanak a széllel és az esővel szemben, motorizált kialakításuk jóvoltából pedig lehetőségünk van arra, hogy a lamellákat akár egyetlen gombnyomással, távirányítással vezérelhessük.
A bioklimatikus pergola modern szaletliként
A modern megjelenés nagyon fontos tényező
Amiért különösen népszerűvé vált az elmúlt néhány évben modern szaletliként a bioklimatikus pergola, az kétségtelenül a modern megjelenés, az elragadó külső, hiszen ezek az árnyékolók minden tekintetben sokkal maibb küllemet képviselnek, mint egy rusztikus fa szaletli.
Jellemzően fémvázas kivitelre épülnek, és nagyon sokféle méretben, valamint típusban elérhetők, hiszen a ponyvás megoldások mellett többféle lamellás típus közül válogathatunk, amelyek rendkívül hasznosak, ha a precíz, illetve sokoldalú árnyékolás elérése a cél.
A modern hatásuk alapvetően meghatározza sikerüket, hiszen a legtöbben éppen emiatt döntenek a bioklimatikus pergolák mellett, amihez még olyan extrák társulhatnak, mint a távirányítós, okostelefonos vagy automatizált mozgatás.
Ki ne szeretne egy olyan modern szaletliben pihenni, amely télen automatikusan átereszti a kellemes napsugarakat, amikor az ember éppen alatta pihenget egy jó könyv és egy forró tea társaságában?
Nemcsak tartós, hanem karbantartást sem kíván
Egyáltalán nem elhanyagolható tényező a bioklimatikus pergolák kapcsán, hogy nem igényelnek karbantartást. Míg a fából készült szaletlik legalább minden második évben szükségszerűvé tesznek egy külső-belső festést, addig a pergoláknál erre nincs szükség.
Szerkezetük ugyanis könnyűfémből készült, tartós és ellenálló kialakítást kapott, ami nem követeli meg a festést, sőt a rozsdásodástól és a kopástól sem kell tartanunk, de ugyanez a tartósság az árnyékolást végző lamellákról is elmondható.
Nyilván a körültekintő kezelés, az elővigyázatosság ebben az esetben is fontos, hiszen a tulajdonosok rengeteget tehetnek azért, hogy a pergola igazán tartós lehessen és éveken, sőt évtizedeken át ki tudja szolgálni a vásárlók igényeit.
Világítás és oldalelemek? Minden adott a komforthoz!
Nem elhanyagolható szempont, ha modern szaletliként használnánk a bioklimatikus pergolát, hogy ezek a szerkezetek rengeteg extra kiegészítővel vértezhetők fel, amelyek jóvoltából valóban vérbeli filagóriaként funkcionálhatnak.
A szaletlik ugyanis zárt építmények, és sokakat pontosan ez zavar össze, amikor a bioklimatikus pergolák kapcsán szóba kerül a lehetőség, hiszen a kérdéses árnyékolók éppen a nyitottságukról híresek. Valójában azonban oldalirányból is zárhatók.
Ehhez a legkülönfélébb árnyékolástechnikai kiegészítők, de üvegfalak is elérhetők, esetleg éppen a kettő kombinációja, ami lehetőséget ad kimagaslóan modern háttérrel biztosítani a szaletli sajátosságait.
Ezen felül egy bioklimatikus pergola vázszerkezetébe könnyedén bevezethető a világítás, így nem csak napközben, hanem a hosszú téli estéken is bátran lehet használni szaletliként, akár egy kis kiegészítő fűtés alkalmazásával. A határ szerencsére a csillagos ég, és ehhez ma már nagyon sokféle kiegészítő közül válogathatnak maguknak a felhasználók.